Så har New Line Cinema igen fyret op under kedlen og bikset en god gang underholdning sammen til os. Filmen går under navnet “The Golden Compas”, og er starten på tre nye eventyrfilm. Filmen er nemlig baseret på Philip Pullmans prisbelønnede trilogi af samme navn.
Vi er landet i en verden mellem utallige universer og andre verdener. I denne verden hersker heksene i norden, isbjørne er de tapreste krigene, og mennesket sjæl er forbundet med dyr kaldet daimoner.
Filmen handler om pigen Lyra og hendes daimon, Pantalaimon, som i starten af filmen går på kollegiet Jordan. Men dette viser sig alt sammen meget snart at ændre sig. Ved en tilfældighed hører Lyra om et nyt fænomen som har vist sig oppe i norden og er opdaget af hendes onkel Asriel(Daniel Craig).
Inden længe bliver hun selv inviteret med af Marisa Coulter(Nicole Kidman) en tur op i norden. Mrs. Coulter er hemmelighedsfuld, men hun kan sætte Rektoren på plads og det hele lyder så fristende. Inden Lyra tager afsted modtager hun noget af hendes rektor. Noget som kan ændre verdens skæbne, og som er en trussel for Magistratet og deres herskerskab over menneskene. Hun modtager Det Gyldne Kompas som for alt i verden ikke må vises til Mrs. Coulter.
Men intet går som planlagt og snart slår Lyra sig sammen med Jypsierne, heksene, panserbjørnen Iorek, og luftpiloten Lee Scoresby for at gøre en ende på Magistratets onde planer om børnenes fremtid.
Jeg kunne virkelig lide denne eventyrfilm da den i min opfattelse var original, med mange nye begreber, og væsener. Den var sprængfyldt med eventyr, humor og (kriller i maven) – stemning fra start til slut. Heltinden er også helt suveræn. Hun mangler ikke et eneste heltetræk, og det er næsten prikken over i’et. Men jeg syntes også det tog mig for lang tid at sætte mig ind i den.
Jeg giver denne film 5 ud af 6 stjerner på grund af det fantastiske skuespil, de originale ideer og den gennemtænkte historie.
![]()
Skrevet af: Mark P. Hansen













